Fitpoint Akım

Modüle edilmiş orta frekans – AmpliTrain® EMS cihazının geçmişi ve temeli

AmpliTrain® içinde kullanılan modüle edilmiş orta frekans Almanya’da uzmanlardan oluşan bir ekibin geliştirdiği bir sistemdir (bakın “(R)evolution in der Elektrotherapie” (Elektro terapide devrim) 2001).

Yaklaşık 1998 yılından bu yana Almanya’da Tüm vücut EMS Antrenmanı olarak adlandırılmaktadır. Bu yeni antrenman şekli için geliştirilen ilk sistemler sadece alçak frekanslı uyarı akımlarıyla çalışıyordu. EMS-Training spor tıbbında ve performans sporlarında daha fazla talep görüyor gibiydi, bunun sonucunda AmpliMed’in yüksek etkili akım konsepti tüm vücut antrenmanları için de kullanılmaya başladı. Buna bağlı olarak AmpliTrain geliştirildi.

Akım konsepti:

AmpliTrain akımı, modüle edilmiş bir orta frekans olup iki farklı şekilde modüle edilebilen 2kHz taşıyıcı dalga ile çalışmasıyla karakterize edilir.

Taşıyıcı dalganın kendisi tamamen senkron kare dalgalarla öne çıkmaktadır. Bu sadece gerçek derinlik etkisini garanti etmekle kalmaz aynı zamanda da impuls saflığını da sağlar (1999 yılı araştırmasına bakın).

Geliştirilen bir teknik ile AmpliTrain içinde bu taşıyıcı dalgayı isteğe göre bir Myomodülasyonla ve/veya bir nöromodülasyonla donatmak mümkündür. Burada benzersiz olan, üç akım şeklinin avantajlarının bir arada kullanılabilmesidir.

Myomodülasyon (Myo = kas):

Myomodülasyonu, AmpliTrain içinde gerçekleştirildiği şekliyle kas yoğunluklarının doğrudan kas hücreleri içinde oluşturulmasını sağlar. Bunun anlamı, elektrikli impulsun sinir üzerinden geçmemesi, aksine motor sinirin “rahat” bırakılması ve etkisinin doğrudan kas zarı üzerinde, kas hücresini çevreleyen ince bir bağ doku üzerinde uygulanmasıdır. Kas zarında bir miyelin kılıfı olmadığı için, burada saltatuar iletimi de mümkün olmaz, böylece aktarım motor sinirle karşılaştırılınca açık olarak daha yavaş şekilde gerçekleşir. Bu nedenle optimal uyum için başka impuls hızlarına ve farklı bir impuls şekline de ihtiyaç duymaz. Bu nedenle AmpliTrain-Akım eşik şekilli bir myomodülasyonla, yani trapez şeklinde çalışır. Bu şekilde ‚kısmi fizyolojik’ kas etkisi (alıntı Prof. SENN) mümkün olur.

Nöromodülasyon (Nöro = Sinir):

Nöromodülasyon olarak anılan modülasyon elektrikli stimülasyon uyarımlarını motor sinirlere aktarır. Bilimsel olarak bu modülasyon şekli NF-Modülasyon olarak anılır, çünkü düşük frekans (NF) tam olarak aynı işi görür – motor sinirleri uyarır. AmpliTrain’in Nöro-Modülasyonu ile arasındaki fark, nöro modülasyonun orta frekanslı taşıyıcı sinyalinin modüle edilmesi ve bu nedenle sadece yüzeysel olarak bulunan motor sinirlere hitap değil derinlerde yer alan motor sinirlere de ulaşmasındadır. Nöromodülasyon ayrıca Hertz ayarının yanında bir de %1 – %100 arasında bir modülasyon derinliğine izin verir. Bu şekilde motor sinirlere ne kadar stres yükleyebileceğimiz/yüklemek istediğimiz konusunda karar verebilir ve ayrıca motor sinirlere fazla yüklenilmesini de önleyebiliriz. Böylece nöromodülasyon zorunlu bir talimat olmaktan çıkıp vücudun rahat kaldırabileceği bir uyarı olur.